Kako da povećate vaš finansijski IQ
Osnove finansijskog menadžmenta
Ključna stvar za vođenje poslovnih knjiga je rano uspostavljanje sistema. Pod sistemom se podrazumeva jednostavan proces za organizovanje vaših prihoda, njihova evidencija i postavljanje vašeg računovodstvenog softvera. Finansijski menadžment se može razložiti na tri osnovna koraka:
1.Organizovanje i vođenje evidencije vaših prihoda i rashoda:
Sam početak upravljanja novcem podrazumeva evidentiranje svih novčanih izdataka koje vaš posao ima i svih novčanih prinosa ili prihoda koje vaš posao stvara. Fajlovanje tih novčanih kretanja podrazumeva i pisanje izveštaja o troškovima (kao računi za kancelarijski materijal, računi za web hosting, potvrde o plaćanjima plata ili honorara is) i potvrde o prihodima (kao traka iz vaše fiskalne kase, računi koje ste izdali i naplatili klijentima i sl.).
2.Unošenje ovih informacija u knjigovodstveni softver:
Periodično – obično jednom mesečno za konsultantske agencije ili dnevno za kafe restorane i radnje- unosićete informacije o vašem prihodu i troškovima u sistem. Pronađite dobar softver za finansijski menadžement i ovladajte njegovim mogućnostima.
3.Pravljenje finansijskih izveštaja:
Konačno, sa tim unetim informacijama u svoj sistem vi ćete kreirati više vrsta izveštaja kao što su bilans uspeha, bilans stanja, projekcija tokova gotovog novca da biste stekli uvid o rezultatima vašeg poslovanja.
Unošenje podataka je možda dosadan posao ali je pravo zadovoljstvo analizirati izveštaje i radovati se „zdravlju“ vaše kompanije ili preduprediti razvoj „bolesti“ vašeg posla. Pravljenje finansijskih izveštaja je ključ za uspešno upravljanje vašim finansijama i donošenje strateških odluka. Izveštaji sumiraju podatke o poslovanju i ukazuju na različite aspekate vaše finansijske situacije. Na primer, bilans uspeha upoređuje mesečne prihode i rashode koji vam pokazuju da li prodajete dovoljno proizvoda ili usluga da biste pokrili svoje mesečne troškove. Tokovi gotovog novca vam daju slične informacije ali uključuju i druge izvore prihoda kao što su krediti, pozajmice vlasnika ili dokapitalizacije i slične prihode koji nisu nastali iz prodaje. Taj izveštaj vam takođe pokazuje vremenske tokove novca gde možete sagledati da li vaši prilivi stižu u odgovarajuće vreme da biste mogli da izmirite svoje račune. Tu sagledavate nenaplaćena potraživanja i taj izveštaj vas podseća da intenzivirate vaše napore u naplaćivanju potraživanja kako ne biste ušli u docnju sa svojim obavezama i plaćali kamate. Ako već morate da čekate naplatu onda kamate koje vama pristižu zbog docnje u plaćanju možete potraživati od svog dužnika da ne biste bili na gubitku. Kreiranje izveštaja vam omogućava i da identifikujete trendove i šeme u vašim poslovnim finansijama i da uočite profitabilne opcije na koje se treba fokusirati. Oni će vam signalizirati i na opasnost od prostog preživljavanja vašeg posla ili ukazati na uzroke njegovog opadanja.
Možete na više načina analizirati finansijske izveštaje a evo i nekoliko saveta:
- Bićete u mogućnosti da vodite politiku cena proizvoda i usluga na mnogo efektivniji način, da planirate rast prihoda realnije i da sečete troškove na vreme – na primer možete da smanjite troškove za putovanja ili spoljne usluge koje vam po izveštajima ne donose očekivani prihod.
- Bićete u mogućnosti da smanjite poreska opterećenja tako što ćete bolje planirati svoje strateške kupovine i uklopiti ih u umanjenje poreske osnovice. To su propusti koje obično prave neorganizovani preduzetnici koji ne vode redovno računa o svojim finansijama.
- Bićete u mogućnosti da efikasnije upravljate tokovima gotovog novca kako biste plaćali važne račune na vreme ili one gde se obavezno uračunava kamata a sa odloženim plaćanjem tamo gde je fleksibilniji odnos prema vama. Upravljanje tokovima keša je kritični element svakog posla. Kada loše vodite ove izveštaji možete zapasti u poteškoće sa novcem kada treba da namirite PDV ili isplatite važne dobavljače za vaš posao. Ovo je najčešći scenario zbog kojeg se zatvaraju poslovi koji su imali perspektivu ali nisu imali odgovoran odnos prema finansijskim izveštajima.
Konačno, ako još uvek brinete da li imate dovoljno znanja da biste se upustili u svoju poslovnu avanturu prestanite da brinete i upustite se u posao. Ne morate da budete finansijski mag da biste ušli u posao. U praksi potrebno je konsultovati se sa iskusnim knjigovođom dva ili tri puta u toku pokretanja posla kako biste obezbedili zdrave temelje. Za vas koji ste potpuni početnici u pitanjima upravljanja novcem najbolje je da platite profesionalnog konsultanta na početku da vas uvede u osnove poslovnih finansija kako biste kasnije izbegli kobne greške. Budite spremni da učite i koristite usluge dobrih knjigovođa i vremenom ćete u potpunosti ovladati ovim važnim segmentom poslovanja. Niko se nije rodio naučen.[/av_textblock] [av_heading tag=’h3′ padding=’10’ heading=’KADA’ color=” style=” custom_font=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ custom_class=” admin_preview_bg=” av-desktop-hide=” av-medium-hide=” av-small-hide=” av-mini-hide=” av-medium-font-size-title=” av-small-font-size-title=” av-mini-font-size-title=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=”][/av_heading] [av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” custom_class=” admin_preview_bg=”] Angažovati svog ili drugog knjigovođu da vam održi nekoliko treninga iz osnova finansijskog menadžmenta za mala i srednja preduzeća. Savladati sva tri osnovna finansijska izveštaja.
Zašto:
„Ako mislite da je znanje skupo, probajte sa neznanjem.“
Bendžamin Frenklin[/av_textblock] [av_one_full first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_breaking=” mobile_display=”] [av_social_share title=’Podeli članak’ style=” buttons=” custom_class=” admin_preview_bg=”] [/av_one_full]