Recept za „multitasking“
- Lista naredni korak koja precizira akcije koje treba odmah preduzeti kako biste sve svoje projekte pomerali unapred.
- Lista delegiranih poslova koja beleži detalje o projektima i akcijama koje ste delegirali drugim ljudima a važni su za ispunjenje vaših ciljeva.
- Projektni katalog koji beleži sve projekte na kojima radite i sve aktivnosti koje nisu urgentne a doprinose realizaciji ovih projekata.
Akcioni plan vam pomaže da istovremeno zadržite fokus i na dnevnim poslovima i na dugoročnim ciljevima što vam omogućava da uvek imate razrađen i jasan plan šta treba udraditi sledeće. Na taj način stičete kontrolu nad svojim životom i dobijate osećaj postignuća ili osećaj kontinuiranog kretanja ka ostvarenju svojih ciljeva. Ali ono što je najvažnije ovaj plan vam omogućava da efektivno obavljate više zadataka i da simultano napredujete u više projekata. U današnjem izazovnom i zahtevnom poslovnom okruženju ovo može biti vaša značajna prednost za napredovanje u karijeri i uspeh u poslu. Definisaćemo četiri jednostavna koraka za kreiranje i korišćenje akcionog plana.
Korak 1. Sakupljanje
Napravite najpre inventar svih svojih poslova i obaveza koje zahtevaju rešenje. Zapišite apsolutno sve od profesionalnih do poslovnih obaveza, od urgentnih do stvari koje mogu da čekaju, od malih do velikih poslova, jednostavno zapišite sve stvari za koje znate i osećate da ih treba dovršiti. Pregledajte emejlove, rokovnike, podsetnike, sms poruke i druge resurese gde možete pronaći zahteve za obavljanjem određenih poslova. Proverite sve ideje koje ste zapisali, sve planove koje ste imali, ciljeve koje ste definisali, projekte koje ste želeli da započnete apsolutno sve čega se možete setiti. Stavite sve to na jedan spisak. To je vaša platforma za koncentraciju.
Korak 2. Prečišćavanje spiska.
Pažljivo proučite spisak i odlučite čemu treba a čemu ne treba da posvetite svoje vreme i energiju. Ima puno stvari i obaveza koje zamaraju vaš umu a nisu u suštini značajne za vas. Detektujte ih i izbrišite ih iz svog života kako biste mogli da se koncentrišete na istinski bitne stvari za vas.
Korak 3. Organizovanje i definisanje prioriteta.
Ovaj korak se obavlja u tri faze. Najpre pregledajte svoj svedeni spisak i sve individualne akcije grupišite u veće projekte. Ništa ne može da štrči sve mora biti deo nekog šireg projekta. Imenujte te projekte radi lakšeg fokusiranja vaše pažnje. Drugo procenite važnost tih projekata i obeležite ih slovima od A do F tako što su najvažniji oni pod slovom A pa na dole.
Treće ubacite vaše projekte u svoj akcioni plan koji je podeljen na tri dela kao što znate: Lista naredni korak, Lista delegiranih poslova i projektni katalog.
Dobra je vest da vi već imate formiran projektni katalog u koracima jedan i dva. Uobičajeno je da ovaj katalog stoji na kraju akcionog plana i pregleda se jednom u nedelju dana. iznad kataloga napravite listu poslova koje možete li morate da delegirate na druge ljude. Zabeležite ime osobe, tačan datum izvršenja posla i tačke za čekiranje progresa posla ili datume kada ćete proveravati da li se čitav posao odvija po planu kako ne biste bili iznenađeni rezultatom. I konačno kreirajte listu naredni korak tako što ćete analizirati projekte kojima ste dali najveći prioritet i razložiti ih na male aktivnosti u logičkom redosledu koji vodi ka realizaciji. Definišite vremenska ograničenja i za te male aktivnosti kako biste mogli da pratite njihovo izvršenje. Ova lista se nalazi na vrhu vašeg akcionog plana zato što nju čekirate dnevno. Neka vaše akcije narednog koraka budu lako ostvarljive i neka ne zahtevaju više od par sati da ih obavite. Uspeh u obavljanju ovih malih poslova vam jača motivaciju i osećanje da ste produktivni i uspešni. Naravno da pored svake akcije treba da stavite i oznaku prioriteta kako biste prvo obavili one koje su najvažnije i najurgentnije.
Korak broj 4. Radite svakodnevno na vašem akcionom planu.
Akcioni planovi su složeni, naročito ako je vaša kompanija ambiciozna, međutim vi ne treba da radite na čitavom planu svakog dana. Uglavnom treba da se posvetiti aktivnostima na vrhu strane u vašoj listi naredni korak. Naravno da s vremena na vreme treba da pregledate čitav program zbog uvida u širu sliku, u vaš master plan, zbog brisanja stvari koje ste već obavili, zbog pomeranja nekih poslova na vrh stranice zbog povećane važnosti ili zbog dodavanja novih koje su se u međuvremenu pojavile kao obaveza ili novi posao. Koristite svoj akcioni plan jer će vam povećati osećaj kontrole nad vašim životom, olakšati vam izvršenje važnih poslova na vreme i smanjiti stres zbog nagomilanih obaveza. Unesite red u svoj život jer red privlači blagostanje a nered gravitira ka propadanju.[/av_textblock] [av_heading tag=’h3′ padding=’10’ heading=’KADA’ color=” style=” custom_font=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ custom_class=” admin_preview_bg=” av-desktop-hide=” av-medium-hide=” av-small-hide=” av-mini-hide=” av-medium-font-size-title=” av-small-font-size-title=” av-mini-font-size-title=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” margin=”][/av_heading] [av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-jmlrrdr7′ custom_class=” admin_preview_bg=”] Multitasking je na žalost stigao u velikom stilu u naš život i ne namerava da ode naprotiv, planira da bude sve intenzivniji. Ukrotite ga, bolje pre nego kasnije.
Zašto:
Razlog zbog kojeg se ne ostvaruje većina glavnih ciljeva
je taj što ljudi prvo ulažu vreme na obavljanje manje važnih stvari.
Robert Mekejn[/av_textblock] [av_one_full first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_breaking=” mobile_display=”] [av_social_share title=’Podeli članak’ style=” buttons=” custom_class=” admin_preview_bg=”] [/av_one_full]