Koliko ste finansijski pismeni
- Ležerno i sporadično praćenje i kontrole prihoda i troškova koje rezultira neorganizovanim gomilanjem računa ili njihovim gubitkom koje ugrožava unošenje podataka u računovodstveni sistem.
- Pedantno sakupljanje i evidentiranje prihoda i troškova ali neredovno i neprofesionalno korišćenje podataka i brojeva koje rezultira lošijim poslovnim rezultatima.
Svakako da je manja grupa preduzetnika žrtva prvog zanemarivanja finansijskih tokova ali je zato ogroman broj njih žrtva finansijskog neznanja drugog tipa koji proizvodi epidemiju finansijske slabosti među malim i srednjim preuzećima. Ovaj tip neznanja i zanemarivanja finansija ne rezultira odmah sa poslovnih krahom ali odmah smanjuje šanse za donošenje pravovremenih strateških odluka radi postizanja ravnomernijeg i održivog razvoja posla. Ljudi drže glavu u pesku kada je upravljanje sa finansijama u pitanju zbog nekog nerazumnog straha, od brojki ili nesigurnosti i lenjosti. Uglavnom se izgovaraju da su toliko zauzeti poslom da nemaju vremena da se bave brojkama!? Mali je problem što su te brojke bukvalno životno važne kada je u pitanju posao kojim se bave. To je isto kao kada biste izjavili toliko sam zauzet da nemam vremena da pijem vode.[/av_textblock] [av_heading tag=’h3′ padding=’10’ heading=’KAKO’ color=” style=” custom_font=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ custom_class=” admin_preview_bg=” av-desktop-hide=” av-medium-hide=” av-small-hide=” av-mini-hide=” av-medium-font-size-title=” av-small-font-size-title=” av-mini-font-size-title=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” margin=”][/av_heading] [av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-jyoeakaw’ custom_class=” admin_preview_bg=”] Suština je u tome da uspostavite što ranije sistem praćenja finansija kako biste se lakše organizovali. Ako nemate svog knjigovođu morate sami pedantno da fajlujete sve račune i troškove i da nabavite neki jednostavan računovodstveni softver u koga ćete učitavati podatke. Upravljanje finansijama se u svom najosnovnijem modelu svodi na tri aktivnosti:
- Evidentiranje listinga troškova i prihoda. Upravljanje finansijama počinje sa vođenjem evidencije i fajlovanjem svih troškova i prihoda koje ostvarite kroz posao. Pored sakupljanja svih računa potrebno je da obeležavate njihov status i da ih razvrstavate na plaćene i neplaćene, ili naplaćene i nenaplaćene.
- Unošenje ovih podataka u računovodstveni softver (vi lično ili vaš knjigovođa). Ako nemate knjigovođu odredite deo dana u kojem ćete unositi sve nove podatke u softver.
- Kreiranje i analiza finansijskih izveštaja. Ako imate solidan računovodstveni sistem on će vam izbacivati izveštaje kao što su izveštaj o dobiti/gubitku ili projekciji protoka gotovog novca koji pokazuju kakvo je finansijsko zdravlje vašeg posla.
Iako ove radnje izgledaju logično i jednostavno većina preduzetnika ih ne obavlja redovno i ne vodi ih uredno i tako zapostavi brojke koje su presudne za donošenje strateških poslovnih odluka. Na primer: upoređenjem mesečnih prihoda sa rashodima ćete otkriti da li vaša prodaja ima kapacitet da pokrije mesečne troškove posla i za kolkiko tačno treba da povećate prodaju da biste poslovali održivo a za koliko da biste postali profitabilni. Većina se oslanja na svoje procene u početku i to je moguće sve dok je posao malog obima ali kada se usložne operacije i pojave se nenaplaćene fakture, računi sa odloženim plaćanjem, krediti sa kamatama i slične stvari nemoguće je voditi firmu na osećaj, brojke su zakon. Protok keša može da vam prikaže i potencjalne probleme u likvidnosti i da vam na vreme signalizira potrebu za dodatnim izvorima finansiranja kao što su overdraft krediti, pozamice osnivača i slični izvori gotovog novca. Analizom finansijskih izveštaja bićete u mogućnosti da otkrijete šeme i trendove u kretanjima vaših finansija i da identifikujete sve profitabilne mogućnosti posla kao i da predupredite potencijalne krize. Bićete u mogućnosti da mnogo stručnije određujete cene svojih proizvoda i usluga, da bolje temperirate svoj rast i strateški smanjujete troškove poslovanja. Moćićete takođe efektivnije da upravljate svojim poreskim obavezama i da izbegnete nenamerne gubitke i kazne koje mogu ozbiljno da ugroze vaš kreditni rejting. U početku je savet svakom mladom preduzetniku da koristi usluge iskusnog računovođe. Međutim, najbolji svate koji možete da dobijete je da sami vremenom naučite da uprvaljate svojim finansijama i da usluge profesionalnih računovođa koristite samo kod poreskih obračuna i godišnjih izveštaja.[/av_textblock] [av_heading tag=’h3′ padding=’10’ heading=’KADA’ color=” style=” custom_font=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ custom_class=” admin_preview_bg=” av-desktop-hide=” av-medium-hide=” av-small-hide=” av-mini-hide=” av-medium-font-size-title=” av-small-font-size-title=” av-mini-font-size-title=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” margin=”][/av_heading] [av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-jyoebdeo’ custom_class=” admin_preview_bg=”] Od prvog dana poslovanja. Ovo je jedna od najkorisnijih navika koju možete i morate da steknete.
Zašto:
Kontinuirani napor, ne urođena snaga ili inteligencija,
je ključ za razvoj svih naših potencijala.
Vinston Čerčil[/av_textblock] [av_one_full first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_breaking=” mobile_display=”] [av_social_share title=’Podeli članak’ style=” buttons=” custom_class=” admin_preview_bg=”] [/av_one_full]