Kako da upravljate nervima i tremom prilikom prezentacije
Stav postaje izveštačen kada se prezentacija zbog treme ograniči na zabeleške ili čak počne direktno da se čita sa njih. Tek kada savladate tremu i paniku zbog moguće greške i neuspeha možete da se fokusirate na prezentaciju umesto da se sve vreme borite sa nervozom i strahom. Najbolji odgovor na tremu: nemojte da se borite protiv nje – pozdravite je. Kada svesno prihvatite pojavu treme i „pozdravite je“ onda ste pogledali svom strahu u oči i to je početak njegovog poraza. Glumci koji često gledaju tremi u lice uspeli su da prepoznaju njenu veliku vrednost. Sa pojavom treme adrenalin počinje brže da juri vašim telom i ta energetska injekcija dodaje strast, snagu i verodostojnost vašem izvođenju.
- Pozitivna činjenica # 1 – Trema nije samo negativna, ona može biti i pogonsko gorivo prezentacije
- Pozitivna činjenica # 2 – Kada je prihvatite kao normalnu pojavu koju možete svesno okrenuti da radi za vas onda prezentacija postaje izazov a ne problem i vi postajete uspešniji
Kad god osetite tenziju i strah podsetite sebe da ih svi imaju ali da ih samo pobednici koriste kao svoju prednost a gubitnici dopuštaju da ih oni savladaju. Kažite sebi: Prepoznao sam te i više nemaš moć nada mnom. Slaba si i pobeda je moja. Sada radiš za mene.
- Naučite da prepoznate svoju tremu i nervozu i da ih dočekate kao pozitivnu pojavu energije koja će vas učiniti ubedljivijim. Izmislite svoj unutrašnji dijalog kojim tremi oduzimate moć negativnog uticaja na vas i stavljate je u svoju službu. Taj dijalog je moćna tehnika jer skreće fokus sa nervoznih i uplašenih misli i tako prekida tok negativnih emocija i njihovo spiralno jačanje. Izgleda smešno ali deluje!
Najveće otkriće našega doba jeste saznanje da promenom unutrašnjih aspekata naših misli mi možemo da menjamo spoljašnje aspekte svog života. Vilijam Džejms
Vežbe relaksacije
Napetost se može smanjiti i sa vežbama relaksacije.
Pre prezentacije lezite na pod ako ste u mogućnosti ako ne sedite u stolicu. Leđa oslonite na pod, privucite pete, podignite kolena i opustite se. Zatvorite oči i osećajte kako vam se težina prenosi sa leđa na pod. Kružite ramenima i vratom. Koncentrišite se na skidanje tenzije iz mišića, osećajte kako su vam udovi teški i kako ne možete da ih pomerite. Dišite ekstremno lagano i duboko.
Mentalna vizuelizacija
Pre prezentacije vizualizirajte salu, publiku i sebe kako držite prezentaciju. Mentalno prođite sve što želite da obradite sa publikom. Za vreme prezentacije napravite pauzu za vodu, uzmite vazduh duboko i koncentrišite se na najnapetiji deo svog tela, opustite ga lagano.
Govorite u sebi:
- Ja ovo mogu da izvedem bez problema.
- Ja ima punu kontrolu.
- Publika uživa.
Ne treba se osloboditi straha i tenzije nego kontrolom usmeriti tu energiju u koncentraciju i izražajnost koja ne treba da vas koči nego da pojača vašu moć prezentovanja. Zapamtite da vaš strah i napetost nisu vidljivi publici. Zapamtite da svi veliki majstori prezentacije prave greške. Rešenje je nastaviti normalno posle greške.
Ako se saberete i nastavite to će isto uraditi i publika. Pobednici nastavljaju, gubitnici zastaju i oklevanjem pogoršavaju stvar. Nemojte da pijete alkohol da biste smanjili tenziju. Samo će uticati na smanjenje vaše koncetracije i koordinacije i telesne i mentalne. Vi to možda nećete primetiti ali publika sigurno hoće.
Naučite da se opuštate i dišete duboko i lagano. Vežbajte vizualizaciju zamišljajući zatvorenih očiju različite predmete i ljude iz vaše okoline sve do najsitnijih detalja. To će vam pomoći da kasnije vizualizirate salu u kojoj prezentujete, publiku i sebe kako to uspešno obaljate. Vizuelizacija je važna zato što mozak ne razlikuje živo zamišljenu sliku od realne slike i događaja a kada toj slici dodate osećanje vi onda učite mozak da mu ta situacija nije nova, da on može sa uspehom da je reši i na taj način smanjujete tenziju i strah od neizvesnosti i funkcionišete neuporedivo bolje.[/av_textblock] [av_heading tag=’h3′ padding=’10’ heading=’KADA’ color=“ style=“ custom_font=“ size=“ subheading_active=“ subheading_size=’15’ custom_class=“ admin_preview_bg=“ av-desktop-hide=“ av-medium-hide=“ av-small-hide=“ av-mini-hide=“ av-medium-font-size-title=“ av-small-font-size-title=“ av-mini-font-size-title=“ av-medium-font-size=“ av-small-font-size=“ av-mini-font-size=“ margin=“][/av_heading] [av_textblock size=“ font_color=“ color=“ av-medium-font-size=“ av-small-font-size=“ av-mini-font-size=“ av_uid=’av-kt19mz44′ custom_class=“ admin_preview_bg=“] Prva naredna prezentacija je dobra prilika za primenu ovih tehnika ali savet je da ih isprobate na „suvo“ u krugu prijatelja pre nego izađete na „veliku scenu“.
Zašto:
Ako hoćete da uspete najpre se suočite sa svojim najvećim strahovima.
Ralf Valdo Emerson[/av_textblock] [av_one_full first min_height=“ vertical_alignment=“ space=“ custom_margin=“ margin=’0px’ padding=’0px’ border=“ border_color=“ radius=’0px’ background_color=“ src=“ background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=“ mobile_breaking=“ mobile_display=“] [av_social_share title=’Podeli članak’ style=“ buttons=“ custom_class=“ admin_preview_bg=“] [/av_one_full]