8 Finansijskih savet za StartUpo-ove
- Upravljanje novčanim tokovima je ključno.
Većina StartUp-ova propada iz različitih razloga, ali jedan je mnogo češći od drugih – ostajanje bez novca. Morate znati odakle dolazi svaki dinar i kuda ide svaki dinar. Ako ne budete u toku sa svojim novčanim tokovima, dovešćete svoje poslovanje u vrlo opasan položaj. Nije važno koliko je dobra vaša poslovna ideja kada vam ponestane novca i udarićete u zid od kamena. Utvrdite budžet i držite se njega.
- Pratite i nadgledajte svu potrošnju.
Sa pokretanjem novog posla, pojavljuju se i troškovi koji dolaze iz svih pravaca. Angažovanje osobe sa punim radnim vremenom za vođenje poslovnih knjiga u početku nije baš ekonomičan potez zato razmislite o nabavci nekog jednostavnog računovodstvenog softvera da biste imali organizovane finansije. Ne samo da će vam to pomoći u upravljanju novčanim tokovima, već́ i mnogo olakšati redovno servisiranje poreskih obaveza. Kako rastete i računovodstvo postaje složenije, moraćete da razmotrite najpre angažovanje knjigovodstvene agencije a potom i zapošljavanje profesionalca.
- Ograničite fiksne troškove na početku.
U početnim fazama poslovanja, održavanje niskih troškova je ključ održivosti. Ne treba vam ogromna, impresivno nameštena kancelarija u srcu vašeg grada ili pripremljeni obroci tri puta dnevno. Usmeravajte veći deo kapitala na rast i razvoj posla, na marketing i prodaju jer su to poslovne oblasti koje će vam obezbediti sigurne prilive novca. Previše StartUp-ova se fokusira na pogrešne stvari – poput „fensi“ kancelarija i vrhunskih sadržaja – i zaboravljaju da bi im prihod trebao biti glavni prioritet.
- Ostanite optimistični, ali pripremite se za najgore.
Nikada ne znate šta se može dogoditi prilikom pokretanja posla, pa je najbolje da se pripremite za najgoru moguću situaciju. Nemojte napuštate svoj posao i nemojte da eliminišete svoj glavni izvor prihoda dok vaše novo preduzeće ne bude u stanju da zameni taj prihod. Držite rezerve, kako lične, tako i poslovne, na štednom računu. Nikada ne možete biti previše pripremljeni za loše situacije. Nažalost, događaju se, često kada ih najmanje očekujete. Kao preduzetnik, vi ste odgovorni za penziju, pa kad počnete da zarađujete, razmišljajte o ulaganju neki penzioni fond, u neke investicije koje su dugoročno isplative. Sve je bolje nego da ne radite ništa i da vas vreme za penziju iznenadi.
- Svaki minut vašeg vremena ima novčanu vrednost.
Vreme je novac i ništa nema veću novčanu vrednost od vašeg vremena. Taj resursa dobijete svakog dana na raspolaganje, uzmite to u obzir kada planirate svoj raspored i svakodnevne obaveze. Svaka sekunda koju provedete radeći nešto što nije povezano sa vašim poslom je izgubljeno vreme (i novac).
- Fokus na akviziciju Bez kupaca nemate posla.
Što pre otkrijete kako da privučete kupce i povećate prodaju, veće su šanse da vaša kompanija bude uspešna. Jednom kada prepoznate različite kanale akvizicije kupaca, poradite na optimizaciji kako biste smanjili troškove. U početku je nemoguće testirati svaki mogući kanal privlačenja kupaca, niti precizno proceniti investirano vreme i troškove, zato se usredsredite na najunosnije mogućnosti.
- Isplatite prvo sebe.
Vaš naporan rad i posvećenost poslu neće vam staviti hranu na sto – morate da isplatite sebe da biste obezbedili komfor svojoj porodici. Iako u početku ne treba sebi da dodeljujete veliku platu, pobrinite se da platite sebi dovoljno za život. Dajte sebi dovoljno novca za ugodan život i usredsredite se na izgradnju svog posla. Kada eliminišete lični finansijski stres, to vam omogućava da ostanete izuzetno fokusirani na svoje poslovanje.
- Postavite sebi finansijske ciljeve.
U mesto da samo kažete: „Želim da izgradim kompaniju vrednu više miliona evra“, morate da razbijete finansijske ciljeve na dostižne i merljive. Mesečni, nedeljni ili čak dnevni ciljevi prihoda omogućavaju vam da budete u toku sa tokovima novca i brzo se prilagodite u hodu kako biste ostvarili konstantan rast. Možete čak i da postavite tačke progresa na kojima ćete meriti svoje prolazno vreme ili da postavite puno manjih ciljeva koje možete češće da ostvarujete i tako stvarate pobedničku atmosferu. Ostvarivanje malih ciljeva jača vaše samopouzdanje koje vam je neophodno za nastavak preduzetničke avanture.[/av_textblock] [av_heading tag=’h3′ padding=’10’ heading=’KADA’ color=” style=” custom_font=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ custom_class=” admin_preview_bg=” av-desktop-hide=” av-medium-hide=” av-small-hide=” av-mini-hide=” av-medium-font-size-title=” av-small-font-size-title=” av-mini-font-size-title=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” margin=”][/av_heading] [av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-ki5uqgyt’ custom_class=” admin_preview_bg=”] Pitanje finansija je uvek urgentno ili za juče.
Zašto:
Nije dovoljno uvek uraditi ono što najbolje umemo, ponekad moramo učiniti ono što se traži.
Vinston Čerčil[/av_textblock] [av_one_full first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_breaking=” mobile_display=”] [av_social_share title=’Podeli članak’ style=” buttons=” custom_class=” admin_preview_bg=”] [/av_one_full]